Bitcoin Balon Mu?

bitcoin balon mu

Bundan bir yıl öncesine kadar bir röportaj yapılsa ve insanlara bitcoin nedir diye sorulsa insanların hemen hemen hepsi bilmediklerini söylerlerdi. Oysa ki özellikle son 1 yıl içerisinde rekorlar üzerine rekorlar kıran ve dünyan en değerli parası haline gelen bitcoin şöhretini bir hayli arttırmış durumda. Özellikle bulunduğumuz aylarda önemli bir düşüş trendine giren bitcoinin geleceği ise bilinmiyor. Çünkü bitcoin yapısı gereği uzun vadede az çok tahmin edilebilen bir parayken yakın zamanda nasıl bir seyir izleyeceğini kestirmek gerçekten de çok zor.

Bitcoinin Geleceği

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa vadede tahmin edilemeyen bir kripto para olan bitcoin için uzun vadede ise ekonomistler pembe bir tablo çiziyor. Öyle ki bitcoinin yıl sonunda yani Aralık 2018’de 60.000 doları göreceğini söyleyenler dahi var. Tabi bu tahminler spekülasyon oluşturup bitcoinin alımını arttırarak değerinin düşmesini isteyenlerin ortaya attığı dedikodular dan biri de olabilir. Bu yüzden bitcoin yatırımında son derece dikkatli ve sabırlı olmak şart.

Bitcoin Balon Mu?

Bitcoinin kısa zamandaki yükselişi bitcoinin bir balon mu olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Balon kavramını ekonomik anlamda tanımlayacak olursak herhangi ticari değeri olan bir şeyin fiyatının kısa zamanda yükselip bir anda dibi görmesi diyebiliriz. Tarihteki ilk balon ise Hollanda’da görülmüştür. Hollanda’da az bulunan lalenin 16.yüzyılda Osmanlı aracılığıyla ülkeye girmesiyle tanesi günümüz değeriyle 1500 dolar olan lale soğanı 1 yıl sonra 76.000 doları görüyor. Öyle ki 76.000 dolara o yıllarda lüks bir ev dahi alabiliyorsunuz. Ancak ekonomi bu noktada yalan söylemiyor ve lalenin fiyatı hızlı bir düşüş göstererek 1 doları görüyor. Sonrası ise malum ekonomik bunalım, evsiz kalanlar ve isyanlar.

Yukarıda verdiğimiz örneğin bir aynısının ise bitcoinde görebileceğimizin muhtemel olduğu söyleyen birçok uzman var. Çünkü uzmanlara göre bitcoinin yükselişi temel bir ekonomik olaya dayanmıyor. Yani bitcoinin yükselişi bir temel üzerine gerçekleşen bir büyüme değil. Bu yüzden yakın zamanda hızla düşeceği söylenmekte.

İlerleyen günler, aylar ve yılların bitcoin adına ne getireceği hakkında pek çok fikir olması sebebiyle muamma bu sebeple bitcoine yatırım yaparken durup bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Altcoin Nedir? başlıklı makalemizde altcoin nedit, bitcoincash ve ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.