Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

bireysel emeklilik

10 Ağustos 2016 yılında yasalaşan ve 1 Ocak 2017’de hayata geçirilen “Bireysel Emeklilik Sistemi”  temel olarak emeklilik dönemindeki gelir kaybını gidermek amacıyla hayata geçirilmiş bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemi tam anlamıyla çalışanların hayatları boyunca elde ettikleri gelirlerin bir kısmını devlet aracılığıyla veya özel sektör aracılığıyla isteğe bağlı olarak biriktirmesi sonucunda emeklilik sonrası yaşam standardının korunmasının amaçlandığı sosyal güvenliği tamamlayıcı bir uygulamadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsıyor?

Bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altında çalışan, kamu ve özel fark etmeksizin tüm vatandaşları kapsamaktadır. Bunun dışında kalan bireylerin sisteme katılım hakları bulunmamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Katılım ve Çıkma

Bireysel emeklilik sistemine katılım zorunludur. Yani 1 Ocak 2017 ve sonrasında 45 yaş altı tüm çalışanlar kademeli olarak bireysel emeklilik sistemine geçirilecektir. Ancak her ne kadar zorunlu ibaresini kullansak da bu ifade sistemin sadece katılım safhasında geçerlidir. İsteyen bireyler sisteme katıldıktan sonrasında sistemden çıkmayı talep edebilmektedirler. Çalışanlar bireysel emeklilik sisteminden çıkma taleplerini sisteme kayıt olduktan sonra 2 ay içerisinde bildirmek zorundadırlar. Sisteme katılan çalışanların maaşlarından %3 miktarında kesinti yapılmaktadır. Bu miktar taban düzey olmakla birlikte çalışanlar isterlerse bu yüzdeyi arttırabilirler. Ayrıca devlet kesinti miktarının %25’i kadarını kişinin bireysel emeklilik sistemi havuzuna eklemektedir. Bu sayede maaşınızdan yapılan kesintinin yanında ekstra bir birikim sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Faydaları

  • Bireysel emeklilik sistemi kişinin emekli olması durumunda uğradığı gelir kaybının giderilmesini sağlayacaktır.
  • Yaşanacak ani bir mali sıkıntı durumunda havuzda biriken paranız hemen çekebilirsiniz.
  • Birikiminizi yaptığınız şirketinizi veya fonunuzu dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
  • Birikimlerinizden herhangi bir vergi kesinti yapılmaz. Çünkü bireysel emeklilik sistemi vergiden muaf bir sistemdir. 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Nasıl Para Biriktirebilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.