Birden Fazla Bankaya Kredi Başvurusu Yapılması Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

İnternet Ağının Olduğu Her Yerde Yatırımlarınızı Otomatik Olarak Yönetebilirsiniz

Birden çok bankaya kredi için başvurmanız ya da aynı gün içerisinde pek çok sayıda bankaya kredi almak için başvuru yapmanız sizin kredi notunuzu nasıl etkileyecek diye düşünüyorsunuz. Kredi notu dediğimiz not bankaların yapılan başvuruları değerlendirirken onaylamak ve reddetmek için kullanmış oldukları başvuran kişinin kredi geçmişini yansıtan bir puanlama türüdür. Bir banka kredi için başvuran kimsenin başvurusunu değerlendirirken kredi geçmişini de kontrol eder ve kredi notu da bu durumdan etkilenmektedir.

Kredi Başvurusu Yapılınca Ne Olur?

Bankalar yapmış olduğunuz kredi başvurularını değerlendirmek için kredi geçmişinizi detaylı bir şekilde incelemeye ve kontrol etmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Sizin kredi geçmişiniz kredileriniz, kredi kartlarınız, hesap sayılarınız ve zamanında ödeme yapıp yapmadığınız ya da daha önce herhangi bir borcunuz üzerinden sizin yasal takip geçirip geçirmediğinizi gösteren bir finansal geçmiştir.

Kredi geçmişini kontrol etmek bu ve buna benzer bilgileri kontrol etme yollarından en iyisi olarak bilinmektedir. Kredi ve finansal geçmişinizi tamamıyla incelemek yerine banka sizin kredi notunuzu öncelikli olarak değerlendirmeye alır ve size karşı yaklaşımını buna göre değerlendirir. Kredi notunuz sizin kredi geçmişinizden kalan bilgilerin bir özeti niteliği taşımaktadır.

Fazla Kredi Başvuruları Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Yapacağınız tek bir kredi başvurusunun kredi notunuza büyük bir hasar verecek olması ihtimali kesinlikle söz konusu olan bir şey değildir. Çünkü kredi geçmişiniz ne kadar iyi olsa da ne kadar kötü olsa da tek bir başvurunun etkisini kesinlikle absorbe etmeyi başaracaktır. Fakat kısa süre içerisinde pek çok bankaya yapacağınız kredi başvuruları sizin kredi notunuza ağır bir darbe vuracak ve ciddi bir zarar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer? başlıklı makalemizde Bekleyen Provizyon Nedir? ve Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer? hakkında bilgiler verilmektedir.