Bilanço Bildirimlerinin Yatırımcılar Üzerinde Etkisi Nedir?

Bilanço Bildirimlerinin Yatırımcılar Üzerinde Etkisi Nedir?

Son zamanlarda karşımıza çıkan bilgilere göre bilanço bildirimleri yatırımcıları yanıltıyor bilgileri verilmişti. Buna göre vergi dairesine yollanan bütün bilançolar ile sonrasında gelen SPK uyumlu olarak esas bilançolar arasında çok ciddi farklar olduğuna ve bu durumunda yatırımcıları çok ciddi yanılgıya ve zarara düşürdüğüne dikkat çekmektedir. Bu nedenlerden dolayı da gerekli olan durumların engellenmesi ve gerekirse iki bildirimlerinde aynı zamanlarda içerisinde yapılması gerektiğini bilmek gerekmektedir. Finans konusunda ilgili olan bütün yatırımcıların şirketler hakkındaki bütün haberleri anında anlaması için bu uygulamanın yapılması oldukça önemlidir. Ancak bazı kişiler hala bu uygulamaların yanlış olduğunu, yatırımcıların da çok ciddi yanılgılara düşebileceğini, zarara uğrayabileceğini, fiyatlarında iki bilanço verisi arasında bulunan bütün farkları bilenler tarafından manipüle edilebileceğini, insider trading suçu oluşabileceğini de düşünmek gerekmektedir.

Bütün hisselerin vergi dairesi bildirimlerinde ki karları görüp de alın yapanlar, sonrasında gelen esas bilançoda zarar çıktığı zamanlarda, ya da kar da ciddi düşüşler yaşanırsa çok ciddi zararlarda kendini göstermektedir. Ya da aynı zamanlarda ve şekillerde vergi dairesine gönderilen karın düşüş olduğunu veya zarar olduğunu görerek satış yapanlar bunların daha sonrasında gelen esas finans alanlarda bilanço verisinde tam tersi yüksek bir kar geldiği takdirde ellerindeki hisseleri düşük fiyatlar ile satmış olabilmeleridir. Fakat bu durumlar yatırımcılarda farklı şekillerde kendini gösterebilir bu aşamalarda mutlaka uzman ve deneyimli kişilerden mutlaka yardım ve destek alınması gerekmektedir. Vergi dairesine bir önceki bilanço karının çok üstünde kar yollayan bir şirketin finansman durumlarında açıklanacak esas bilançosunda vergi dairesine yapılan yüksek kar bildirimlerine bakarak alımlara gelen yatırımcılara satış yapıp daha sonrasında da açılanan esas bilançoda zarar bilançolar bildirilince düşen fiyatlardan verdiklerini yerini etkili şekillerde koyabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Muhasebe Nedir? başlıklı makalemizde muhasebe nedir, muhasebe ve finansman ve ön muhasebe nedir hakkında bilgiler verilmektedir.