Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Yatırımlarda Kar Sağlamının Şartları Nelerdir?

Kredi kartınız ya da banka kartınız aracılığı ile bir ödeme yapmış olduğunuz durumlarda ödeme işleminin anında gerçekleştiğini fark edeceksiniz. Öyleyse neden hesap ekstreniz geldiğinde en son ödemeler için neden bekleyen provizyon devam ediyor ve neden ödeme aynı hızda hesap ekstrenize yansımıyor gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Satın alma işlemlerinizi gerçekleştirdiğinizde kredi kartı ve veya banka kartı hesap ekstrenizde görünmesinin neden bu kadar uzun sürebildiğini merak ediyorsanız eğer bunun nedeni işlemlerinizin perde arkasında gerçekleşmekte olan uzun ve karma karışık süreçler yer almaktadır.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Bankaların yapılmış olan ödeme işlemleri ile alakalı sahip olduğu sınırlı sayıda bilginin göstergesi ve ihtiyaç duyulmuş olan bir ön onay süresinin ilk aşaması bekleyen provizyon olarak adlandırılmaktadır. Kredi kartı ya da banka kartınızı fiziksel olarak mağaza ya da sanal internet alışverişlerinizde ödeme yapmak için kullandığınızda ödeme yapılacak olan satıcı ile banka arasında gerçekleşecek uzun bir sürecin ilk aşaması böylece başlamış olacaktır.

İşte başlayan bu ilk aşama ön onay olarak adlandırılır ve bu işlem aslında tahmin edildiği kadar da basit bir işlem değildir. Mevzu bahis olan bu ön onay işlemi müşteri tarafından bir ödeme işlemini tamamlamak için elinde yeterli bakiye ve veya kredi limitinin sahibi olup olmadığını kontrol etmek amaçlanarak gerçekleştirilmektedir.

Bu işlem sayesinde satıcının müşteriye ödeme yapmamış olduğu mal ya da bu çeşit hizmetlerin teslim edilme riskini azalmaktadır. Bu işin arka planında yatan süreçler gerçekleşip sonlanana kadar ödeme işlemlerinizi bekleyen provizyon olarak görünecektir. Onay süreciniz başarı ile sonlandığı takdirde ödeme işlemi olarak belirtilen tutar hesap ekstrelerinize anında yansımış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Finansal Konular başlıklı makalemizde Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Finansal Konular, Bayilik Nedir? ve Önemli Finansal Konular hakkında bilgiler verilmektedir.