Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik 2020 senesi içinde de gündemdedir. İki tür bedelli askerlik olduğunun altını çizmekte fayda var. Birincisi dahte ismi verilen döviz karşılığı askerlik hizmeti anlamını taşıyan alternatif olurken bu alternatiften yararlanmak için belirli bir süre yurt dışında çalışmış olmak gerekmektedir. Diğer alternatif ise devlet eli ile düzenlenen ve yine devlet tarafından tasarlanan tutarın ödenmesi karşılığında askerlik hizmetini tamamlanması anlamına gelmektedir. Cumhuriyet tarihinde bedelli uygulamalarında toplam olarak 10 kez rastlanmaktadır. En son olarak bedelli kanunu ise 2 Aralık 2014 tarihinde belirlenmiştir. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanan kişilerin mağdur olmasını önleyen bankalardan biri ise Halkbank olmaktadır. Halk Bankası 48 aya kadar varan vadeler ve uygun faiz oranlarıyla müşterilerine ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Fakat Halk Bankası’nın da Kredi vermek için müşterilerinden istediği bazı kurallar bulunmaktadır. İlk olarak Kredi çekmek için bankaya gelir belgesinin sunulması gerekmektedir. Gelir belgesi bulunmuyor ise kişi işsiz ya da sigortasız çalışıyorsa banka tarafından kredi talebi reddedilmektedir. Halk bankasının İhtiyaç kredileri için belirlemiş olduğu faiz oranı ise %1,15 olmaktadır.

Bedelli Askerlere İhtiyaç Kredisi

Bedelli askerlikte ödemeler peşin olarak kabul edilmesinden dolayı nakit sıkıntısı çeken kişilerde çareyi banka kredilerinde aramaktadır. Bedelli askerlik haberlerinin sonrasında bankalar kredileri hakkında düzenleme yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda Bedelli askerlik için kullanılabilecek olan nakit gereksinimleri adına bankaların sunmakta olduğu ihtiyaç kredilerinden de yararlanmak mümkündür. Ziraat Bankası yüzde 1,05 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi sunmaktadır. 15.000 TL üzerinden bedelli askerlik kredisi için geri ödeme yapılacak miktarlar oldukça uygun olurken Ziraat Bankası için başvuruda bulunan kişilere sunulmaktadır. Halk Bankası yüzde 1,15 faiz oranı üzerinden 60 ay vade seçenekleri ile de ihtiyaç kredisi sunmaktadır. 15.000 TL üzerinden vade seçenekleri hesaplandığında 16379 TL toplam ödeme yapılmaktadır. Bu durumda kefil ya da teminat talep edilmemesinden dolayı sadece gelir belgesi ile şubeleri ziyaret etmek yeterlidir. 2020 senesinde de bedelli askerlik kredileri devam etmesinden dolayı herhangi bir durumda kısa zaman içerisinde kredi olanaklarından yararlanmak mümkün hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Apartman Tadilat Kredisi Olanakları başlıklı makalemizde apartman kredisi, apartman tadilat kredisi ve tadilat kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.