Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Finansal Konular

Bayilik Nedir?

Bayilik belirli bir kuruluşun belirlenen sürede satılma işi anlamına gelmektedir.Bayilik sisteminin tanımını yapacak olursak ve bayilik verme kural ve gerekliliklerini bıraksak, hukuki açıdan bakıldığında bayilik kendini tamamlayabilmiş ve tanımlayabilmiş bir iştir.Esas olarak bayilik almak marka sahipleri ve işletmecilerin önemi kazanmış, zamanla gelişim ve değişim göstermiştir .

Bayi kazanılan unvanını ticaretlenve çalışma yöntemleriyle lisanslayarak devamlılığını sağlayabilmiştir. Bayiliğin sahibi pazarlama koşullarına uygun davranarak oluşturulan lisansa göre işletme şartlarını kabul eder ve ona göre kazanç sağlar. Bayilik veren firmalar bayilik sahiplerine birçok konuda yardımcı olur ve bayinin iş hakkında fikir mülkiyetini korumak ve marka durumlarına bağlı kalmasına neden olmaktadır. Buna karşılık bayiliğini alan sahip kişi sözleşme şartlarına uygun davranır ve tüm koşulları sağlar.

Bayilik veren firma çok etkiye sahip değildir. Yani şöyle demek istedim bayilik verdiği işveren ya da işletme sahibiyle beraber çalışmamaktadır. İşletmeden bağımsız ve daha rahat çalışmaktadır. Tamamiyle bütçe ona aittir. Bu nedenle bayilik veren, rehberlik ve bazı bilgiler hakkında destek sağlayabiliyorken , bayi sahibi çalışanlarını normal çalışma sistemini oluşturmak bir nevi standartlaştırmak, istihdam koşullarını oturtabilmek işe girenlere eğitim ve disiplin sağlamakta zorunlu hale getirilmiştir.

Önemli Finansal Konular

En önemli konu aslında finansal durumlardır. Yani bir işletmeniz varsa ve bayiilik alma gibi bir düşünceniz varsa yüklü bir meblağa sahip olmanız gerekmektedir.Elinizde olan bu birikimi doğru değerlerndirmek için gerekli araştırmaları yapmalısınız .

Bazı değerlendirme formları oluşturmalı finansal boşluğu doldurmak için bazı kurum ve kişilerden destek almalısınız.Bayilikte mevcut olan giyim ve benzeri sistemler marka standartlarının olmazsa olmazı olsa da ücret oranı veya çalışma saatleri gibi durumlar sisteme bağlı şeyler değildir. Bu konuda ön bilgi almak için bayiilik firmasıyla görüşmeler düzenmeli finansal durumları da değerlendirmelisiniz.

Bayilik neticede kişiler arası bir sözleşmeler bütünü olma eğilimine sahip bir sistemdir. Ancak ilgili işletmeler ortak markayı dünyaca paylaşmalarına rağmen , bir çoğu yasal ve pratik anlamda oldukça değişim göstermiştir.
Bayilik verenin işi bunca sistem ve düzeneği sağlayıp sürekliliği sağlayabilmektir.Finansal durumlarda başlı başına işinde iyi bir muhasebe size bu sektörde oldukça destek sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Nedir, Yetkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Nedir, Görev ve Yetkileri ve Yetkileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.