Başkası İçin Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapmalıyım?

kefillik, başkası adına kredi çekme

Başkası İçin Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda kredi kullanamayan kişiler yakınlarından kendi adına kredi çekerek onlara vermesini isteyebilir. Bu durumda krediyi çeken kişi krediye ihtiyacı olan kişiye anaparayı verir ve ödemeleri de krediyi kullanan kişi yapar. Durum nasıl olursa olsun yasal olarak kredinin ve borcun sahibi krediyi çeken kişi olmaktadır.

Bu nedenle kredi ödemelerini de o kişinin yapması gerekmektedir. Borçlunun ödeme taksitlerini kişiye ödeyip ödememesi fark etmeksizin banka düzenli olarak ödemeleri borç sahibinden beklemektedir. Krediyi kullanan kişi borç sahibine ödemeleri düzenli yapmadığında sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda krediyi çeken kişi zor durumda kalabilir.

Krediyi Çeken Kişi Neler Yapmalı?

Her şeyden önce krediyi kim kullanırsa kullansın banka borcun muhatabı olarak krediyi çeken kişiyi alacaktır. Bu nedenle bankaya gidip borcu başkası için çektiğinizi ifade etmek herhangi bir şeye etki etmeyecektir. Yasal olarak da bu borcun sahibi siz olduğunuz için tarafınıza ödemeler düzenli olarak yapılmasa da banka kendi ödemelerini düzenli olarak beklemektedir.

Aksi taktirde borç sahibi siz olduğunuz ve ödemeleri siz yapmadığınız için hakkınızda icra takibi başlatılabilir. Bu nedenle her şeyden önce başkasının adın kredi çekmek oldukça risklidir. Yine de bu duruma düşmüş kişiler için yapılabilecek bazı işlemler mevcuttur.

Borç Sahibi Hakkını Nasıl Aramalı?

Öncelikle borcun yasal sorumlusu olan yani krediyi çeken kişinin elinde diğer kişinin ona borçlu olduğuna dair kanıt olması gerekir. Bu kanıtlar kişi ile yapılan görüşmeler, yazılı kayıtlar olabileceği gibi en garanti kanıt ise kişi tarafından yapılan banka ödemelerinin dekontlarıdır.

Borçlu kişi krediyi esas kullanan kişinin kendisine borçlu olduğunu kanıtlarsa işi son derece kolaylaşır. Bir de bu borç miktarı çekilen kredi tutarı ile uyum sağlarsa durum daha da olumlu hale gelir.

Böyle bir durumda kişinin kanıtlar ile birlikte avukata başvurarak borcu alan kişi hakkında icra takibi başlatması gerekir. Sonrasında durum mahkemeye taşınır ve mahkemeye bu delillerin sunulması kişinin borcunu kanıtlamasında önemli rol oynar. Kişinin borçlu olduğu kanıtlanırsa, kanıtlanan tutar kadar ödemenin yapılması mahkeme tarafından karar bağlanır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde 2020 devlet düğün kredisi, 2020 düğün kredisi ve düğün kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.