Bankaların Aldığı Ek Ücretler Nelerdir?

komisyon ücretleri

BANKALARIN ALDIĞI EK ÜCRETLER?

Modern çağda ekonomik faaliyetlerde bulunan her şirket ve bireyin bankalarla finansal ilişkiler içinde olması kaçınılmaz bir durumdur. Bu finansal ilişkiler çerçevesinde kar amacı güden bu bankalar kendi bünyelerinde yapılan işlemlerden belli başlı ücretler almaktadır. Bankadan bankaya değişen bu ücretler her geçen gün artmakta. Haliyle bankalar ile finansal ilişki içinde olan insanlar da buna isyan etmiş durumda. Her ne kadar devlet tarafından bankalara zaman zaman uyarılar yapılsa da liberal tabanlı bir ekonomiye sahip olmamız sebebiyle devletin bu telkinleri sadece uyarı olmakla kalıyor.

Bankaların Aldığı Ek Ücretler Nelerdir?

  • Para Transferi: Bankaların hemen hemen hepsi para transferi yaparken bireylerden belirli bir miktarda işlem ücreti kesmektedir. Transferin yapıldığı kanala bağlı olarak değişen bu ücret en çok ATM’den para gönderirken alınmaktadır. Özellikle ortak ATM üzerinden işlem yapmak isterseniz yüksek meblağlarda ücretler ödemeniz gerekmektedir.
  • Kredi: Burada kredi çekilirken ki masraftan kastımız bankaların uyguladığı faizler değildir. Keza faiz bankaların en önemli gelir kalemlerinden biri olması sebebiyle faiz uygulamaları son derece normal buluyoruz. Bankalar kredi verirken faiz haricinde kredi çeken bireylerden dosya masrafı adı altında yüksek miktarlar almaktadır. Oldukça yüksek miktarlara ulaşan bu miktarlar kredi çeken bireyleri zor duruma düşürmektedir. Bu duruma el atan devlet geçtiğimiz yıllarda bankaların bu uygulamasını ortadan kaldırıp bankalara aldığı dosya masraflarını geri ödemeleri gerektiğinin talimatını verdi. Ancak bankalara gidip bu ücreti talep eden müşterilerine bankalar bin bir türlü zorluk çıkartarak bu ücreti almalarına engel oldu. Her ne kadar gerekli hukuki mercilere başvurup dosya masraflarını geri alan vatandaşlarımız bulunsa da prosedür ve bürokrasiden gözü korkan vatandaşlarımız dosya masraflarını geri istemeye yanaşmamakta.

 

Yukarıda bahsettiğimiz iki ek ücret bankaların en çok gelir elde ettiği vatandaşların da en çok müzdarip olduğu konulardır. Bankaların bunlar haricinde aldığı kredi kartı aidatları, kiralık kasa ücretleri, menkul kıymetler işlemleri, çek ve senet gibi birçok işlem ücreti bulunmaktadır. Bankaların bu başına buyruk hareketlerine devlet tarafından tez zamanda el konulup gerekli düzenlemelerin en kısa zamanda yapılmasını temenni ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Nefes Kredisi Nedir ? başlıklı makalemizde nefes kredisi, nefes kredisi başvuru ve nefes kredisine nasıl başvurulur hakkında bilgiler verilmektedir.