Bankadan İcra Geldiğinde İlk Yapılması Gerekenler

Bankadan İcra Geldiğinde İlk Yapılması Gerekenler

Toplumumuzda kredi kartları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda kredi borçları ödenemeyecek haldeyse nelerle karşılaşılacak ve bu durumdan nasıl kurtulunulacağı araştırılmalıdır. Bu gibi durumlarda kişinin başına iki şey gelebilir. İlk olarak Merkez Bankası’nın Kara listesinde kişi alınmaktadır. Kişinin hakkında yasal takip başlar. Bu durum biraz daha ilerleyerek yasal takip icra derecesine kadar gelebilir. Yasal takibe girmeden önce kişinin önünde 90 günlük yani 3 aylık bir süre bulunmaktadır. Bu sürenin aralıksız olması ile ilgili bir durum da söz konusu olmamaktadır. Ödeme yapılmayan toplam süre 90 gün aşarsa kişinin hakkında yasal işlem başlamaktadır. Fakat bu 30 günlük süre içerisinde borcun tamamı ödenirse borca ek olarak sadece gecikme faizi ödenmektedir. Ödenmediği takdirde 54 günde ise borçluya ihtar çekilmek suretiyle uyarı gönderilmektedir. Bu gibi durumlarda gecikme faizine ek olarak ihtar ücreti de ödemek zorunda kalınmış olacaktır. 3 ay dolduğunda kredi çekilen banka tekrar kişi ile iletişime geçer. Kişi bu iletişim neticesinde borcunu yapılandırmaya da gidebilir.

Hukuki Sürecin Sonuçları Nelerdir?

  • Merkez Bankası kişiyi kara listesini almış olur.
  • Kişinin sicili bozulur.
  • Kredi notu düşer.
  • Beş yıl süreyle kredi çekemez.
  • Kredi kartı alamaz.
  • Banka hesaplarına mahkeme kararı ile beraber bloke konulabilir.
  • Maaşın belli bir kısmına el koyulur.
  • Kişinin hakkında icra takibi başlatılır.

İlk olarak borcun tamamını ödeyerek kişi bu durumu düzeltebilir. Fakat tamamı ödenecek durumda değilse en azından asgari tutarını ödemek kişinin yararına olacaktır. Bu durumda kişi borcu sadece faiz işleyecek yasal sürecin başlamasını bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaktır. Yasal takip işlemi başlamadan yapılması gereken diğer şey ise biriken borçları bir an önce önlemi almak ve borç yapılandırmasına gitmektir. Kişilerin borcunu kapatma olanağı varsa bu durumda hiç beklememek gerekmektedir.  Bu durumda borca faiz işlemesinden kurtulunmuş olunacaktır. Fakat ödeme olanağı yoksa yasal işlem başlamadan bir an önce borç yapılandırmasına gitmek daha yararlı olacaktır. Fakat kredi borçları ödenmediği takdirde herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat borçlar biriktiğinde oldukça büyük sıkıntılara neden olur. Bu gibi durumlarda borç yapılandırmaları daha yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ve Kullanımı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde kredi kartı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.