BANKA ŞUBELERİNDEN PARA ÇEKME LİMİTİ 

ihtiyaç kredisi

BANKA ŞUBELERİNDEN PARA ÇEKME LİMİTİ 

Günümüz dünyasında yüklü miktardaki nakit para kullanımına yönelik yapılan tercihler yerini elektronik fon transferi ya da havale gibi yöntemlere bırakmış durumda. Fakat yine de bazı zamanlar banka hesabınızdan daha fazla nakit para çekme ihtiyacı duymanız mümkündür. Daha önceki zamanlarınızda hiç böyle bir ihtiyaç içerisinde olmadıysanız muhtemelen ki banka şubelerinde yer alan hesabınızdan ne kadar nakit para çekebileceğinizden haberiniz yoktur. Önceden planlama yaparak bankaya haber verdiğiniz takdirde istediğiniz miktarda parayı bankadan çekme şansına sahipsiniz. Ama bu işlemi direkt olarak şubeye gidip önceden bildirmeden gerçekleştirmeniz söz konusu olan bir durum değildir.

Banka Şubelerinde Neden Para Çekme Limiti Var?

Çoğu banka için yüklü miktarda gelen para çekme talepleri bir sorun yaratmaktadır. Çünkü bankalar ve bankaların şubeleri toplam mevduatlarının sadece ufak bir kısmını nakit olarak ellerinde tutmaktadırlar. Bu banka şubelerinde günlük olarak elde tutulmakta olan nakit paralar maaş ödemeler, belli miktarda nakit çekimler ya da önceden planlanmış durumda olan kredi ödemeleri için ayırılmış ve o amaçlarla kullanıma hazır tutulan paralardır. İşte tam da bu nedenle önceden haber vermeksizin yapmak istediğiniz yüklü miktarda çekim talepleri bankalar tarafından her zaman olumlu karşılanacak bir durum olmayabilir. Banka şubelerinde yer alan toplam mevduatların sadece ufak bir kısmı nakit olarak tutulur bunun bir diğer önemli sebebi ise de yaşanacak güvenlik sorunlarına mahal vermek istemeyişleridir. Başka bir durumda da bu politikanın uygulanmasının sebebi bankaların değişik para politikaları uygulamasının altında yatmaktadır.

Yüklü Miktarda Nakit Para Çekimi İçin Ne Yapılmalı?

Genel bir durumda iş günlerinde banka şubenize gittiğiniz takdirde banka hesabınızdan sınırlı miktarlarda nakit para çekmenize izin verilir. Ancak yüklü bir miktarda nakit para çekme isteğindeyseniz bankanın bu duruma hazırlanabilmesi için başvuracağınız şubeye daha öncesinden haber vermeniz gerekmektedir. Eğer mümkünse bu işleminizi gerçekleştirmeden önce yani yüklü miktarda para çekimi isteği ile banka şubesine gitmeden bir gün önce mutlaka banka şubenize haber veriniz.

Bir önceki yazımız olan GARANTİ BANKA HESABI AÇMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde GARANTİ BANKA HESABI AÇMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?, Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler Toplanmalı ve Şubeye Giderek Başvurular Tamamlanmalı hakkında bilgiler verilmektedir.