Bahreyn Para Birimi Nedir?

Orta doğu coğrafyasında yer almakta olan diğer ülkeler gibi Bahreyn’in de ekonomisi büyük ölçüde petrole bağımlı gelişen bir ekonomidir. Finans sektörü ve katılım bankacılığı açısından ilerlemeler kaydeden Bahreyn’de istenen şey ekonomide petrole olan bağımlılığın azaltılması neticesinin elde edilmesidir. İlk petrol ihracatını 1936 senesinde gerçekleştiren Bahreyn, bu alanda bulunduğu coğrafyada petrol ihracatı gerçekleştirmiş olan ilk ülke konumundadır. Tarım faaliyetlerinin yüzde bir ile kısıtlı kaldığı ülkede ekonomiyi çeşitlendirmek ve daha da canlandırmak için hizmet sektöründe ve sanayi de önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. İstikrarlı bir şekilde büyümesini sürdüren Bahreyn’de işsizlik ve enflasyon hakkında verilen bilgilendirici rakamlar gerçekle birebir ölçüşmekte ve çok düşük bir yüzdede seyretmektedir. Ülkenin petrol ürünleri dışında en önemli ihracat kalemlerinin başında alüminyum, demir çelik ve bunlardan elde edilen çeşitli imalat ürünleri gelmektedir. Pek tabi dünya ile bu kadar alışveriş içerisinde olan bir ülke konumundaki Bahreyn’de kullanılan para birimi de çok önemli bir yer tutmaktadır. Paranın kaynağı ekonomiye dair bilgiler verdikten sonra şimdi sıra Bahreyn resmi para birimi olan Bahreyn Dinarını incelemekte. Keyifli okumalar!

Bahreyn Dinarı

Bir orta doğu ülkesi olan Bahreyn de kullanılan resmi para birimi Bahreyn dinarı olarak adlandırılmaktadır. Dinar sözcüğü ise kelime kökeni bakımından denarius sözcüğünden türetilmiş olup bu sözcük latin kökenli bir Roma sözcüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. BD olarak simgelenmiş olan Bahreyn dinarı bin fils daha küçük birimlere bölünebilme özelliği taşımaktadır. Dinar öncelikli olarak 1965 senesinde Körfez rupisinin bir dinarla değiştirilmeye başlanmasıyla kullanılmıştır. Bir dinar on körfez rupisi anlamına gelmektedir. Dinar para biriminin dolaşımını izlemek Bahrey Merkez Bankası’nın tek ve en önemli olan sorumluluğudur.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Birliği Para Birimleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Avrupa Birliği Para Birimleri Nelerdir?, Euro: Bölgesi Para Birimi ve İngiliz Sterlini hakkında bilgiler verilmektedir.