Avrupa Birliği Para Birimleri Nelerdir?

Varlığa Dayalı Olan Finansal Ürünler Nedir Nasıl Tanımlanır?

Günümüz Avrupa’sında tercih edilen on bir adet para birimi vardır. Euro, Euro bölgesi olarak adlandırdığımız bölgenin temel para birimidir. Birleşik Krallık içerisinde yer alan devletler ve Danimarka hariç tüm Euro bölgesinde yer alan devletler birincil para birimi olarak Euro’yu kabul etmek zorundadırlar. İngiliz sterlini, Danimarka Kronu, İsviçre Frangı ve İsveç Kronu Avrupa Birliği üye devletlerinin kullandığı diğer para birimleridir.

Euro: Bölgesi Para Birimi

Euro, o bölgenin resmi para birimi haline gelmiştir. Euro Bölgesi, Avrupa Birliği’ni oluşturmuş olan yirmi sekiz eyaletten ve on dokuz üye ülkeden meydana gelmektedir. 1992 yılında yapılan Maastricht Anlaşması sonrasında Euro ortaya çıkmıştır. Üye devletlerin para birimleri arasında kendisine yer bulaması için karşılaması gereken katı kriterler mevcuttur. Danimarka ve Birleşik Krallık önceleri Euro Bölgesi’ni para birliğinden muaf tutulmaya çalışmıştır. Euro para birimi 1 Ocak 1999 senesinde elektronik ortam aracılığıyla üye ülkelere tanıtılmıştır. 1 Ocak 2002 senesinde ise basılan Eurolar dolaşım piyasasına girmiştir. Avrupa Birliği dışında yer alan ülkelerde de resmi para birimi olarak kullanıldığını görmemiz mümkün olan bir durumdur. Amerikan doları sonrasında en çok işlem gören para birimi olan Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv para birimi olarak da bilinmektedir.

İngiliz Sterlini

İngiliz sterlini yani bildiğimiz diğer adıyla Pound dünyanın en eski para birimidir. Antik Britanya coğrafyasında bir hesaplama aracı olarak kullanılan pound, daha sonraki zamanda modern İngiltere’nin ve Birleşik Krallığın resmi para birimine dönüşmüştür. En çok işlem gören para birimleri arasında kendisine dördüncü sırada yer bulan pound, çeşitli ülkelerde farklı farklı varyasyonlara da sahip bir para birimidir. İMB para birimini yönetir.

Bir önceki yazımız olan PARİTE NEDİR? başlıklı makalemizde Egzotik Parite, EURUSD PARİTESİ NEDEN ÖNEMLİDİR? ve Major Parite hakkında bilgiler verilmektedir.