Atm Eksik Para Verirse Vakit Kaybetmeden Yapmanız Gereken Üç Şey

ATM’lerin eksik para vermesi çok nadir karşılaşılan bir durum da olsa gerçekleştiği takdirde çok sinir bozucu bir durum olabiliyor. Bu sinir bozucu durum ise banka kullanıcısı olan herkesin zaman zaman başına gelecek olumsuz bir durum halindedir. Üstelik Türkiye ve dünyanın en büyük bankalarının ATM’lerinden para çekseniz bile bu durumla karşılaşma ihtimaliniz düşükte olsa mevcuttur. Kabul etmek gerekir ki ATM’ler de bazen hatalı bir şekilde çalışabilir. Bu sebepten ötürü makineye banknotların sıkışmasıyla oluşan bu problem sizin açınızdan çok sinir bozucu olacaktır.

İşlemin Yerini Saatini ve Tarihini Kaydetmek

ATM’den para çekme işlemi sırasında eksik para vermesi gibi bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk şeylerden birisi gerçekleştirmiş olduğunuz başarısız işlemin yerini, tarihini ve saatini kaydetmek olacaktır. Ayrıca işlem sonrasında makbuz almayı tercih eden kimselerdenseniz aldığınız bu makbuz ve tuttuğunuz kayıt sayesinde sorununuzun çözümü için gerekli merciilere başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bankayı Aramak ve İade İşlemi İçin Bir Talep Oluşturmak

ATM’den yaptığınız para çekme işlemi sırasında eksik bir para ile karşılaşırsanız geride kalan paranızı almak için bir talep oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca bankanızın müşteri hizmetleri servisine bağlanarak sizden istenecek olan işlem saati, parayı eksik çekmiş olduğunuz ATM’nin konumu ve eksik para çekme işleminin gerçekleştiği tarihi belirterek para çekme işleminizin ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri servisi yoluyla da bir talep oluşturmanız mümkündür. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde sağlayıp bankanızın müşteri hizmetleri servisi aracılığı ile bir talep oluşturduğunuz takdirde eksik olan paranız gün sonunda ya da en geç on iş günü içerisinde inceleme sonuçlandığı takdirde sizin banka hesabınıza iadesi sağlanacaktır.

Banka Şubenizden Destek Alın

Eğer eksik para çekme işleminizi gerçekleştirdiğiniz ATM kullanmakta tercih etmiş olduğunuz banka şubesinin yakınlarında ise banka şubesine başvurarak gerekli prosedürler sonucunda eksik olan paranızı alabilirsiniz. Yine de olumsuz sonuçlarla daha fazla karşılaşmamanız adına işlemlerinizi dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz ve ATM’den para çekerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan BANKA ŞUBELERİNDEN PARA ÇEKME LİMİTİ  başlıklı makalemizde Banka Şubelerinde Neden Para Çekme Limiti Var?, BANKA ŞUBELERİNDEN PARA ÇEKME LİMİTİ ve Yüklü Miktarda Nakit Para Çekimi İçin Ne Yapılmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.