Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir? Altın Neye Göre Artar?

altın fiyatları

Yatırımcıların Dikkatine: Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir? Altın Neye Göre Artar?

Ekonominin güvenilir limanı olarak nitelendirilen altının fiyatını belirleyen çeşitli faktörler vardır.

Altın uluslararası çapta yani bütün dünyada işlem gören bir yatırım aracıdır. Türkiye’de de uzun senelerden beri alınıp satılabilen altın fiyatlarını tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır.

Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Altın fiyatları Türkiye’de hem de dünyada yatırımcıların ve diğer katılımcıların yakından takip ettiği en önemli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Değerli metaller arasında bulunan ve rağbet gücü oldukça fazla olan altını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu sebepler, aracılığı ile dikkatli bir şekilde takip edilir.

Para Politikaları İle Fed Açıklamaları

ABD merkezli FED kuruluşunun almış olduğu ekonomik kararlar, altın fiyatının değişiklik göstermesi üzerinde ciddi manada etki oluşturan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Sene içerisinde 8 defa toplantı gerçekleştiren federal açık piyasa komitesi, Amerika ekonomisinin faiz ve para politikalarını belirleyerek  kamuoyu ile açıklamaktadır.

Ekonomik Veriler

Bir diğer unsur ise ABD ekonomik verileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi ile üretim bilgileri, iş raporları ve tarım dışı istihdam ile ücret verileri gibi çok geniş yelpazedeki ekonomik veriler altın fiyatını etkileyen önemli unsurlarındandır.

Arz Ve Talep

Yalnızca altında değil herhangi bir mal ya da hizmetin fiyatının belirlenmesinde arz ve talep unsuru oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Basit bir talep ekonomisi, fiziksel bazda bulunan altın fiyatlarına etki eden herhangi bir mal ya da hizmete olduğu gibi düşük ya da sınırlı arz ile artış gösteren talepte fiyatlar daha yüksek seçilme eğilimindedir.

Enflasyon Oranları

Altın fiyatını etkileyen bir başka unsur enfeksiyondur. Enflasyon ile mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükselmesi durumu ortaya çıkar. Yükselmekte olan herhangi bir mal ya da hizmetin fiyat seviyeleri ya da tam tersi daha düşük enflasyon ya da deflasyon seviyeleri altın fiyatının oynaması üzerinde etki yaratır

Para Birimleri Hareketleri

Altın fiyatları genel itibariyle dolar cinsinden bir yatırım aracı olduğu için özellikle de ABD doları ve para hareketleri gibi diğer emtiaların fiyat değişiklikleri altın fiyatını da değiştirmektedir. Düşüş gösteren ABD doları Altın fiyatlarını daha yüksek seviyelere çekerken tam tersi ABD dolarının fiyatının yükselmesi ile beraber altın fiyatı düşüşe geçecektir.

Belirsizlik

Belirsizlik unsuru, altın fiyatlarına etki eder. Burada altın açısından belirsizlik durumu mükemmel olarak lanse edilebilir. Fakat politik belirsizlikler ya da istikrarsızlıklar buna çok iyi birer örnek olmaktadır.

Yatırımcıların ya da diğer katılımcıların akıllarında tutmaları gereken tek şey, özellikle de belirsizlik faktörünün diğer faktörler gibi ölçülebilir bir istatistiğinin bulunmadığıdır. Böylelikle belirsizlik ortamında altın fiyatı çok yükseklere çıkabileceği gibi çok düşük seviyelere kadar iniş seyri gösterebilir.

Yukarıda sıralanan sebepler altın fiyatını etkiler.

Bir önceki yazımız olan Borç Yönetimi Borç Nasıl Yönetilir ? 7 Yol başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.