Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir

Bitcoinin teknik olarak tanımını yapacak olursak şifrelenmiş kod dizini tanımını yapabiliriz. Bitcoinin gitgide popülerleşmesi ile birlikte kripto para alanına olan ilgi giderek artmış ve bunun sonucunda da farklı algoritmalara sahip yeni şifrelenmiş birimler yani altcoinler ortaya çıkmaya başladı. An itibariyle piyasa da 200’den fazla altcoin bulunuyor ve bu altcoinler çok büyük bir hacme sahipler. Altcoinlerinde hemen hemen hepsi kripto para piyasalarında alınıp satılabilmekte ve kazımı yapılabilmektedir.

Büyük Altcoinler

Ethereum: Ethereum’un kurucuları Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Anthony Diıorio, Gavin Wood, Bitcoin’in mantığından yola çıkarak Ethereum’u kurmuşlardır. Tıpkı Bitcoin gibi bir merkeze bağlı olmayan Ethereum kazım için de son derece uygun bir altcoindir. Son yıllarda tıpkı Bitcoin gibi çok büyük bir artış gösteren Ethereum 2015 yılı sonlarında 0,42 dolar iken 2017 yılının başlarında 12 dolar değerine geldiğini görüyoruz. Önlenemez yükselişi 2017 yılında da devam eden Ethereum 500 dolar bandını geçerek an itibariyle 946 dolardan işlem görmekte.

Ripple:  Listemizde konu alacağımız diğer kripto paralara göre daha düşük bir değere sahip olan Ripple 2012 yılında bir ödeme yöntemi ve kripto para olarak kurulmuştur. Ripple’ı diğer altcoinlerden ayıran özelliği ise hiçbir şekilde kazımının yapılamaması ve diğer altcoinlerden farklı olarak bir şirkete bağlı olmasıdır. Ripple’ın üretici şirketi yaklaşık olarak 1000 milyar tane Ripple üretmiş ve şimdiye dek 38 milyar tane Ripple’ı piyasaya sürmüştür. Ripple an itibariyle 1.14 dolardan işlem görmektedir.

Bitcoincash: Bitcoinin kurucularının ayrılarak kurdukları Bitcoincash tıpkı diğer kripto paralar gibi kazımı yapılabilen ve belirli bir kuruluşa bağlı olmayan bir para birimidir. Kripto paralar arasında en büyük üçüncü işlem hacmine sahip olan Bitcoincash an itibariyle de 1519 dolardan işlem görüyor.

Litecoin: Eski Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından kurulan Litecoin altcoinler arasında beşinci büyük hacme sahip kripto paradır. Bitcoinle paralel bir yükseliş gösteren Litecoin’in kuruluş amacı Bitcoin’e alternatif oluşturmakken Bitcoin’le yarışır hale gelmiştir. Öyle ki Bitcoin için altın benzetmesi yapılırken Litecoin için ise gümüş benzetmesi yapılmaktadır. Litecoin an itibariyle 223 dolardan işlem görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zengin Olmaya Hazır Olduğunuz 7 İşareti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.