Altcoin Nedir? 2020 Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Altcoin Nedir?

Bir çok insan tam olarak ne olduğunu bilmese bile Bitcoin’i duymuştur. Bitcoin’in bir çeşit sanal para olduğunu ve bir şekilde para kazandırdığını biliyordur. Bitcoin ve sanal para ticareti ile ilgilenmeye başlayan birçok insan da altcoin adı verilen yüzlerce sanal para birimi ile karşılaştıklarında oldukça şaşırıyorlar.

Altcoin Çeşitleri

Altcoin, Bitcoin’e alternatif olan sanal para birimlerini tanımlamaktadır. Yani, Bitcoin haricindeki tüm sanal para birimleri bu sınıfa girer. Bitcoin alternatifleri olarak da bilinen bu altcoinlerin işlem hızları, dağıtım yöntemleri, algoritmaları Bitcoin’den çeşitli yönlerden farklıdır. Bu farklılıklara göre birçok altcoin çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde 400’den fazla altcoin vardır.

Altcoinlerin birçoğu kısa ömürlüdür. Aralarında tek bir istisna vardır, o da Litecoin’dir. İlk altcoinlerden biri olan Litecoin, Bitcoin’den farklı bir algoritma kullanır. Aynı zamanda yüksek para birimi sayısına sahiptir. Bu yüzden kendini “Bitcoin’in altınlarına gümüş” olarak görmektedir. Ancak altcoin fiyatları sürekli düşüş göstermektedir. Bunun temel nedeni ise bu coinlerin Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkan coinler olmalarıdır.

Altcoin Borsası

Bazı altcoin borsaları, Bitcoin’in bazı faydalı özelliklerini kullanarak yenilikler yapıyor. Örneğin Darkcoin anonim olmayan işlemler için bir platform geliştirmeyi amaçlıyor. BitShares ise adil sanal para ticaretini güçlendirmeyi hedefliyor. Ripple ise kullanıcılarına daha kolay ve hızlı ödeme yapabilecekleri bir protokol hizmeti sunuyor. Bitcoin tutkunlarının birçoğu altcoinlerin gereksiz olduğunu ve bu altcoinlerin asla Bitcoin altyapısına sahip olamayacaklarını düşünse de sanal para ticaretinde altcoinler pek çok eksiği karşılamaktadır.

Altcoin Tavsiyesi 2020

2020 yılında en fazla para kazandırabileceği düşünülen başlıca altcoinler; iota, ripple ve waves’tir. İota diğer sanal paraların aksine blockchain teknolojini değil, tangle teknolojisini kullanır. Bu yüzden madencilere ihtiyaç duyulmaz. İota’da işlem ücreti de yoktur. Ripple ise geleceği parlak altcoinlerden biridir. Waves ise merkezsiz, hızlı ve güvenilirdir.

Bir önceki yazımız olan 8 Maddede Kısaca Bitcoin’i Tanımak başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoin kullanımı ve bitcoin satın al hakkında bilgiler verilmektedir.