Alivre Sözleşme

Alivre sözleşme (Forward) neyi ifade eder?

VİOP içerisinde yer alan Türev Araçlarında kullanılan Alivre Sözleşmeleri genel olarak ileri dönem tarihleri içerisinde belli bir ürünün alıcının ve satıcının ikili arasında ki anlaşma ile yine belirtilen tarih döneminde alıcının ve satıcın belirtilen ürünü teslim almasını öngören sözleşmedir. Alivre Sözleşme kısmı içerisinde yer alan sözleşme şartları “kalite, vade, miktar, fiyat ve yer” alıcı ve satıcı arasında iki tarafın karşılıklı olarak belirlenir. Alivre sözleşme aslında kullanıcıların iki taraflı riskten korumaya yönelik çözüm olarak görmüş oldukları sözleşmedir. Kısaca alıcının fiyat farklılığı yaşamaması satıcının da herhangi bir şekilde alıcının caymasını önlemeye yönelik garanti olarak görmüş olduğu işlemlerdir. Alivre Sözleşmenin bir diğer faydası ise VİOP içinde yer alan vadeli sözleşmelerin gelişmesine de ana unsur olmuştur.

  • Alivre sözleşme karşılıklı iki kişi arasında yani tarafların birbirleri arasında yapıldığı için güvene dayalı bir sözleşme unsurudur.
  • Ayrıca bu güven sözleşmesi serbest olarak yapılmaktadır.
  • Kısaca iki tarafın yapmış olduğu bu sözleşmelerde “kredi riski” taşımaktadır.
  • Satıcı ve Alıcı arasında yapılan bu sözleşme içinde sözleşme şartnamelerini yerine getirmeme riski yüksek olduğu gibi, garanti altına alınmışta olmuyor.
  • Ayrıca bu sözleşme içinde iki tarafın yapmış olduğu işlem diğer bir piyasa katılımcıların bilgilendirmesine açık değildir.
  • Alivre Sözleşme içeriği geleceğe yönelik fiyatlandırma için referans özelliği taşımamaktadır.
  • Alivre sözleşmeleri genel olarak tarafların vade sonuna kadar olan pozisyonlarını asla kapatamazlar.
  • Ama kapatılma olasılığı bir diğer noktada sözleşmenin iptali ile mümkün hale getirilir.
  • Sözleşme içerisinde eğer ki özel bir hüküm yok ise asla bir başka birine devredilemez.
  • Devri hukuken mümkün hale gelmiş olsa dahi her bir Alivre sözleşmenin kendi içerisinde özgün hükümler taşıdığından dolayı ve standart olmadığından ötürü devri asla kolay olmaz.

 

Alivre sözleşmeleri genel anlam olarak piyasa içerisinde vadeli işlemlerde alıcı ve satıcı arasında yer alan özellikli unsurların içerisinde genel bütünlüğü yukarıda yer alan kısımlar ile dile getirdik. Risk olarak diğer Türevler içerisinde bir tık daha üstün olduğunu sizlerde anlamış oldunuz. Risk analizine göre tarafların birbirlerine olan güven poliçesi olmadığı taktirde taraflar arasında illa da bir güvensizlik olduğunu görebilirsiniz.

 

Alivre sözleşmeleri makalemizden sonra Vadeli İşlem Sözleşmeleri üzerine yazılı makalemizi lütfen “Buraya Tıklayınız” kısmından bir sonra ki makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Türev Araçları Nedir? başlıklı makalemizde türev araçları, türev araçları nedir ve türev araçları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.