8 Maddede Kısaca Bitcoin’i Tanımak

Bitcoin’i Tanımak

Geleceğin para birimi olarak gösterilen Bitcoin, günümüzde oldukça yoğun bir şekilde rağbet gören sistemler arasında ilk sırada görülüyor. Bitcoin’i yeni tanıyanlar için bu 8 bilgi başlangıç adına öğrenilmesi gereken detayları içermektedir.

1 – 3 Ocak 2009 senesinde hayat bulan ve Deep Web içerisinde dahi kullanıldığı bilinen Bitcoin’in manifesto sahibi, gerçek adı olduğuna inanılmasa da, Satoshi Nakamoto olarak biliniyor. Bitcoin, tamamen dijital bir para birimi olarak kullanılmaktadır. Sembolü ise ฿’dir. Kısaltma olarak BTC kullanılır.

2 – Bitcoin’in herhangi bir kurum ya da merkez bankası ile bağlantısı bulunmaz. Bittorent ağı gibi, bir noktadan diğer bir noktaya düzensiz bir ağ kullanımı sağlayan Bitcoinler, belirli bir yerde de üretilmez. Kurum ya da şirketi de temsil etmez. Herkesin kullanabileceği, dahil olabileceği ve anlayabileceği, oldukça bariz bir sistemdir.

3 – Bitcoin üzerinden kullanıcılar bu sistem ile birbirlerine bir aracı olmaksızın direkt transfer yapabilme imkanına sahiptir. Transfer işlemleri, BLOCKCHAIN adlı bir sistem ile, dağınık ve merkezi olmayan bir yere kaydedilmektedir. Ağ içerisinde meydana gelen ödemeler bir diğer kullanıcıya ulaştığı zaman ödemeyi yapan ve ödemenin yapıldığı adresler de kayıt altına alınır. Bu kayıtlar, BLOK adını alan yapılarda mevcut bulunur. Gerçekleştirilen işlemler için geri alma özelliği bulunmaz. Fakat imla hatalarının tespit edilebildiği Bitcoin içerisinde, geçersiz bir adrese para gönderimi işlemi onaylanmaz. Gizlilik açısından kullanıcılar için gereken önlemlerin alındığı bir sistemdir. Yapılan her işlem açıkça kontrol edilebilir.

4 – Sistemde yer alan ilk Blok’un adı Genesis Block olarak bilinmekte ve 4 Ocak 2009 tarihinde üretildiği söylenmektedir.

5 – Bitcoin üzerinden yapılan para yaratma işine Madencilik adı verilir. Madencilik kavramı, hesaplamaların yapılması ve blok gücünün kullanımı ile matematiksel işlemlerin yerine getirilmesi anlamını taşır. Bu işlemi gerçekleştiren kişilere de madenci adı verilir. Madenciler, yaptıkları her maden işi sayesinde Bitcoin kazanırlar.

6 – Sistem içerisinde dolaşımda yer alan toplam Bitcoin miktarı en fazla 21 milyon olarak belirlenmiştir. Bitcoin miktarı 21 milyona ulaştıktan sonra üretim durdurulacaktır.

7 – Arz ve talep meselesi, para ve borsa sistemlerinin en bilinen içeriğidir. Her borsa içerisinde fiyatlar bağımsız şekilde oluşmasına karşı, Bitcoin borsalarında birbirine bağlılık görülmez.

8 – Alınan Bitcoin değerleri farklı zaman aralıkları içerisinde değişmeler gösterir. Ne zaman ve ne derecede artış ya da azalma göstereceği bilinemez. Bitcoin’in en bilinen riski de bu özelliğidir.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Kripto Para Borsaları başlıklı makalemizde kripto borsalar, kripto para borsaları ve yabancı kripto borsalar hakkında bilgiler verilmektedir.