3600 Günden Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir?

emeklilik

3600 Günden Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir?

Çalışan herkesin en büyük hayallerinden biri de emekli olmaktır. Emeklilik birçok kişinin beklediği bir durum olsa da bazı durumlarda emeklilik zor bir durum olarak çalışanların karşısına çıkmaktadır. 3600 günden emeklilik imkânı ile birçok kişi için emeklilik şartları netlik kazanmıştır. Bu şekilde emeklilik hakkı kazanmak isteyen kişilerde önemli olan bazı parametreler mevcuttur. Bu parametreler kişinin sigortalı bir işe ilk giriş tarihi, sigortalı olduğu süre ve prim günüdür. Prim günü kişinin çalıştığı ve sigorta primlerinin ödendiği gün sayısı olarak bilinmektedir. 3600 günden emeklilik terimindeki gün kavramı da prim gününü ifade etmektedir. 3600 gün ile emeklilik imkânından yararlanmak isteyen kişiler için en önemli parametre sigorta başlangıç tarihidir.

3600 Günden Emekli Olmak İçin Şartlar

Bu kişilerin 08.09.1999 tarihinden önce sigorta kayıtlarının başlamış olması gerekir. Bu tarihten önce sigorta girişi olmayan kişilerin bu şekilde 3600 gün imkânından yararlanmaları mümkün değildir. Bunun yanında kişilerin sağlaması gereken başka şartlar da mevcuttur. Bu şatlardan biri minimum 15 yıldır sigortalı olmaktır. Sigorta giriş tarihi tutan kişilerin günümüzde bu şartı da otomatik olarak sağladığı görülmektedir. Tabi bu durum bir işte kesintisiz olarak çalışan kişiler için geçerlidir. Sürekli kesintiler yaşayarak çalışan kişilerin 15 yılı dolduramamış olma riski vardır. Son şart ise kişinin toplamda 3600 günden fazla priminin olmasıdır. Bu 3 şartı sağlayan kişilerin 3600 günden yararlanarak emekli olması mümkündür.

3600 Günden Emeklilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gerekli şartları sağlayan çalışanlarda erkeklerin 55 yaşında kadınların ise 54 yaşında emeklilik hakkı kazanması mümkündür. Burada bahsedilen 3600 prim günü demek kişinin minimum 3600 iş günü boyunca bir işte çalışmış olması anlamına gelmektedir. Burada 3 şarttan 2 tanesini yerine getirse bile sadece 1 şartı sağlayamayan kişilerin fırsattan yararlanamadığı görülmektedir. 3600 günü doldurmamış kişilerin bu imkândan yararlanması için günlerini tamamlaması yeterlidir. Buna benzer olarak 15 yıl kuralı da bu şekilde tamamlanabilmektedir. Gereken tarihten önce sigorta kaydı olmayan kişilerin ise bu imkândan yararlanması mümkün değildir.

 

Bir önceki yazımız olan 2020 Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar Nasıl Alınır başlıklı makalemizde 2020 evde bakım aylığı, 2020 evde bakım maaşı ve evde bakım aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.