2020 Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar Nasıl Alınır

evde bakım aylığı

2020 Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır? 

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından aylık olarak ödenen maaş türüdür. Bu ödemeler kişinin temel ihtiyaçlarının karşılaması amacıyla yapılmaktadır. Ödemeyi her ay düzenli olarak alabilmek için başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru ise kişinin içinde bulunduğu duruma göre değerlendirmektedir. Tüm başvurular olumlu sonuçlanmamaktadır çünkü maaşı almaya hak kazanmak için gerekli bazı şartlar vardır. Evde bakım maaşının ödenmesi için gereken şartların bilinmesi son derece önemlidir.

Evde Bakım Maaşı İçin Şartlar Nedir?

Bu maaşın hak edilmesi için en önemli şart kişi başına düşen gelir miktarıdır. Bakıma muhtaç kişinin bulunduğu ailenin gelir miktarı kişi başına düşen gelir şeklinde hesaplanır. Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3’ünden daha fazla olmaması gerekir. Fazla olması durumunda ise ailenin evde bakım maaşından yararlanması mümkün değildir. Asgari ücretin 2/3’lük kısmı ise 1402 TL etmektedir. Bu durumda bir ailede kişi başına düşen gelir 1402 TL’den fazla ise bu aile ile birlikte yaşayan bakıma muhtaç kişinin evde bakım maaşı alması mümkün değildir. Bir diğer önemli şart ise hastanın bakıma gerçekten muhtaç olmasıdır. Hastalanın bakıma muhtaç olduğunu onaylamak için bazı belgeler istenmektedir. Bazı durumlarda kişi engelli olsa da gün içinde kendi işlerini kendisi görebilmektedir. Böyle durumlarda kişinin bir aile bireyi tarafından bakılması gerekli olmadığı için evde bakım maaşı bağlanmamaktadır. Bu durum sadece engelliler için değil yaşlılar için de geçerlidir. Kişiler yaşlandıkça kendi işlerini göremez duruma gelirler. Bu durumdaki bireyler için doktor onaylı belge alınarak bakıma muhtaç olduğu kanıtlanabilir.

Diğer Şartlar ve Maaş Tutarı

Maaştan yararlanmak isteyen vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gerekli belgeler ile başvurmaları gerekir. Başvuru sırasında değerlendirme aşamasında kişinin başkalarına ne derecede ihtiyacı olduğunu kanıtlayan hastane raporu talep edilmektedir. Muhtaç olduğu kesinleşen bireyler için başvurular onaylanmaktadır. Böyle durumlarda başvuru onaylanan kişilerin ödemeleri yatırılmaya başlanır. 2020 Yılında hasta başına bir aile için yapılan ödeme miktarı 1460 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Kriz İle Başa Nasıl Çıkılır? başlıklı makalemizde finansal kriz, finansal kriz ile başa çıkma ve kriz hakkında bilgiler verilmektedir.