2 Saat Önce Gönderilen EFT Gelmedi, EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

2 Saat Önce Gönderilen EFT Gelmedi, EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT, “Elektronik Fon Transferi” adı verilen işlemin kısaltmasıdır. Kısaca iki farklı bankaya ait hesaplar arasında yapılan para transferini temsil eden işlemdir. Bu işlemler sadece iş günlerinde yapılabilmektedir. İş günleri ve mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri takip eden ilk iş gününde işleme alınır ve mesai saatleri içinde gönderilmek hesaba aktarılır.

Bu nedenle EFT yapan kişilerin paralarının anında geçmesi için hangi gün ve saatte yaptıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında bazı durumlarda EFT işlemi sonrasında gönderilen para kısa sürede karşı hesaba geçmemektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin izlemesi gereken belirli adımlar mevcuttur.

EFT İşlemi Gecikirse Ne Yapılmalı?

EFT iş gününde ve mesai saatinde yapılmış olsa bile bazı durumlarda birkaç saat boyunca sürebilmektedir. Bunun birkaç sebebi olabilir. Bu sebeplerden birisi EFT’nin miktarına da bağlı olarak Merkez bankası tarafından onaylanması ve bu durum sebebiyle gecikmesidir.

EFT işlemleri belirli tutarın üstünde olduğunda işlem merkez bankasının onayına gönderilmekte ve verilen onay sonrasında para transferi gerçekleştirilmektedir.

Bu gibi durumlarda parayı gönderen hesabın sahibi bankayı aradığında paranın bankadan çıktığını ve karşı bankaya iletilmek üzere gönderildiğini ifade edebilirler. Bu durumda müşteriler panik yapmadan önce bu ihtimali hesaba katmalıdır. Bu gibi durumlarda transferin tamamlanmasını beklemek en mantıklı seçenektir.

EFT’nin Gerçekleşmemesi İçin Diğer Sebepler

Ekstra durumlar olarak da en sık karşılaşılan durum para transferi yapılmak istenen banka hesabının bilgilerinin yanlış olması durumudur. Bu durumda gönderici hesabın bankası para transferini gerçekleştirmek üzere parayı kullanıcı hesabından alır ve gönderme talebini verir ancak hesap bilgileri yanlış olduğunda transfer talebi karşılık bulmaz.

Bu durumda para gönderici hesabın ait olduğu bankada kalır ve bu tutar paranın çekildiği hesaba geri iade edilir. Bu süreçte kişiler para transferinin gerçekleşmemesi sebebiyle panik yaşayabilmektedirler. Böyle durumlarda bankanın müşteri temsilcileri de müşterilere panik yapmamalarını söylemektedir çünkü banka hesap bilgileri yanlış olsa bile para hesaba geri yatırılmaktadır. Sadece bu işlem çok kısa sürede olamayabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde findeks, kredi notu ve kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.